Comunicación

Dny v týdnu Dny v týdnu jsou následující: el lunespondělí el martesúterý el miércolesstředa el juevesčtvrtek el viernespátek el sábadosobota el domingoneděle Španělé rádi zkracují dlouhá spojení, proto v hovorovém jazyce často uslyšíte výraz finde místo fin de semana, což je doslova konec týdne. Další užitečné výrazy jsou: la semanatýden el fin de semanavíkend U prostého vyjádření dne člen nepoužíváme. ¿Qué día es hoy?Co je dnes za den? Hoy es lunes.Dnes je pondělí. Pozor si dávejte na spojení v pondělí, úterý atd. V tomto případě se nepoužívá předložka, ale člen určitý v jednotném čísle. El viernes no estoy en casa.V pátek nejsem doma. Pro vyjádření pravidelného opakování stačí užít daný výraz v množném čísle. Los viernes trabajo en casa .Každý pátek pracuji doma. Los domingos comen en el restaurante.Každou neděli obědvají v restauraci.
Povolání Při uvádění povolání se člen běžně nepoužívá. Yo soy médico.Jsem lékař. Juan es cantante.Juan je zpěvák. Je-li však rozvité přívlastkem, je potřeba člen uvést. Messi es un futbolista argentino.Messi je argentinský fotbalista. Zeptat se na něj můžete následujícími způsoby: ¿Qué haces?Co děláš? ¿A qué te dedicas?Čím se zabýváš?
mužský rod ženský rod
architekt(ka) arquitecto arquitecta
advokát(ka) abogado abogada
zubař(ka) dentista dentista
ředitel(ka) director directora
zdravotní bratr/sestra enfermero enfermera
kuchař(ka) cocinero cocinera
číšník/číšnice camarero camarera
malíř(ka) pintor pintora
ekonom(ka) economista economista
lékař(ka) médico médica
zpěvák/zpěvačka cantante cantante
asistent(ka) asistente asistente/asistenta
vedoucí jefe jefe/jefa
prodavač(ka) dependiente dependienta
herec/herečka actor actriz

Nezapomeňme, že hlavou Španělska jsou el rey Felipe VI de España a jeho manželka la reina Letizia.

Užití muy a mucho Obojí znamená hodně, moc. V případě muy se jedná o příslovce, které nemění svůj tvar a ve větě může stát před přídavným jménem nebo příslovcem.
MUY + přídavné jméno Estoy muy bien. Mám se velmi dobře.
MUY + příslovce Está muy nervioso. Je velmi nervózní.
Pokud mucho vystupuje jako přídavné jméno, shoduje se s podstatným jménem v rodě a čísle, tudíž tvoří tvary mucho(s), mucha(s).
MUCHO(S) + podstatné jméno Es mucho trabajo. Je to hodně práce.
MUCHA(S) + podstatné jméno Sabe muchas cosas. Ví hodně věcí.
Ve funkci příslovce stojí za slovesem a je neměnné.
sloveso + MUCHO Habla mucho. Moc mluví.